Pomiešaná únia s úniou

Autor: Vladimír Klimeš | 16.10.2011 o 8:46 | (upravené 16.10.2011 o 13:50) Karma článku: 14,08 | Prečítané:  1321x

Demagógia. Zázračná vec. V nejakom tvrdení sa vyskytujú pravdivé a objektívne fakty, ale sú účelovo pomiešané. Vlastne vytvárajú odlišný obraz o realite. Najčarovnejšie na demagógii je to, ak ju prezentuje dobrý kombinatorik. Príjemca takéhoto tvrdenia sa domnieva, že celé posolstvo je pravdivé a objektívne. A najhoršie na tom je to, že ani netuší ako je manipulovaná jeho mienka.

V poslednom čase sa dosť často stretávam s jednou demagógiou, ktorá šikovne deformuje pre nás veľmi významné skutočnosti v európskom priestore.

Posolstvo je asi takéto - Slováci prijímajú od Európskej únie pomoc vo forme eurofondov a keď ich Európa žiada o solidaritu (euroval), tak ju odmietajú. Nezasvätený občan sa musí jednoznačne domnievať, že je to tak. A teda celé tvrdenie je bezo zvyšku pravdivé. Pokúsme sa ho teda spoločne rozobrať, alebo lepšie rozdeliť. Lebo ide o dve samostatné vety, medzi ktorými by mala byť prinajmenšom bodka.

Čo je to Európska únia.

Z oficiálneho textu na web stránke:

"Európska únia predstavuje jedinečné hospodárske a politické partnerstvo medzi 27 európskymi krajinami."

Bola vytvorená krátko po druhej svetovej vojne. Tu sú členovia:

Rakúsko, Belgicko, Bulharsko, Cyprus, Česká republika, Dánsko, Estónsko, Fínsko, Francúzsko, Nemecko, Grécko, Maďarsko, Írsko, Taliansko, Lotyšsko, Litva, Luxembursko, Malta, Holandsko, Poľsko, Portugalsko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko, Švédsko, Veľká Británia.

http://europa.eu/about-eu/countries/index_sk.htm

"Rozpočet EÚ je financovaný z rôznych zdrojov, napríklad z príspevku vo výške určitého percenta HDP každého členského štátu. Prostriedky z rozpočtu (eurofondy) sa používajú na rôznorodé ciele, ako napríklad zvyšovanie životných štandardov chudobnejších regiónov a zaistenie potravín bezpečných pre zdravie."

Toľko v skratke k prvej časti vety (Slováci prijímajú od Európskej únie pomoc vo forme eurofondov...)

Potom je tam zdanlivo bezvýznamná spojka "a", za ktorou nasleduje druhá časť vety....., ktorá hovorí o eurovale.

Čo je to eurozóna, resp. Euro/menová únia

Sem patria európske krajiny, ktoré prijali spoločnú menu - Euro. Spolu je ich sedemnásť.

Rakúsko, Belgicko, Cyprus, Estónsko, Fínsko, Francúzsko, Nemecko, Grécko, Írsko, Taliansko, Luxembursko, Malta, Holandsko, Portugalsko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko.

http://europa.eu/about-eu/basic-information/money/euro/index_sk.htm

Do tejto "zásuvky" patrí aj euroval, lebo ho riešia členovia "eurozóny" (17) a nie celá EÚ (27). Lebo ak by to bolo inak, tak by euroval schvaľovali napríklad aj parlamenty v susedných Čechách, či v Poľsku a ďaľšie. Akosi to nejde, pretože majú svoje národné meny.

Len pre poriadok. Treba rozlišovať EÚ (27), do jej fondov riadne a podľa platných pravidiel prispieva každoročne aj Slovensko a menovú úniu (17), ktorá sa snaží sanovať euro. Sú to dve veci.

Ich spojenie dohromady môže bežnému občanovi tak trochu zamotať hlavu. Je to také poklopkanie na city. To, že túto skratku používajú niektorí politici je celkom pochopiteľné. Už menej pochopiteľné je to, že  dvadsaťsedmičku so sedemnástkou miešajú krížom krážom aj médiá. Občan má právo byť informovaný objektívne a pravdivo. Je to napokon základná poučka o spravodajstve - v žurnalistike.

Ak teda hovoríme o dvadsaťsedmičke, bavme sa o dvadsaťsedmičke.

Informácie o sedemnástke by sa mali dotýkať sedemnástky.

Lebo inak to fakt začne vyzerať tak, že hráme futbal, ale netušíme kto s kým hrá a už vôbec nevie na ktorú bránu.

Držme poriadok, poriadok podrží nás.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

DOMOV

Najhoršiu zmrzlinu toto leto našli v Ružomberku

Takmer v tretine zistili hygienici nedostatky.


Už ste čítali?